Jaka jest różnica między filtrami przeciwsłonecznymi fizycznymi i chemicznymi?


 

„Fizyczne i chemiczne” to umowne określenie rodzajów filtrów ochrony przeciwsłonecznej. Składniki filtrów klasyfikowanych jako „fizyczne” - tlenek cynku i dwutlenek tytanu - są związkami chemicznymi. Natomiast filtry opisywane jako „chemiczne” (prawie wszystkie pozostałe) muszą utworzyć warstwę fizyczną na wierzchu skóry w celu jej ochrony. Dlatego bardziej dokładny opis to nieorganiczne dla tzw. fizycznych (zwanych również mineralnymi)  i organiczne dla chemicznych.

 
Co jest lepsze?

Działanie obu rodzajów filtrów jest bardzo podobne. Absorbują promieniowanie UV
i przekształcają je w ciepło. Istotnym czynnikiem jest tak zwana fotostabilność filtrów (zdolność do utrzymania właściwości ochronnych w określonym przedziale czasowym, gdy jest on poddawany działaniu promieni słonecznych). Dotąd lepszą sławą pod tym względem cieszyły się filtry „fizyczne”, niemniej nowoczesne filtry chemiczne również posiadają przyzwoite parametry. W obu przypadkach należy powtarzać aplikację co dwie godziny, ponieważ ulegają one ścieraniu, powodując niejednolite pokrycie. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne częściej powodują reakcje alergiczne, więc dla alergików i osób o wrażliwej skórze fizyczny filtr przeciwsłoneczny jest bardziej bezpieczny. Więcej o reakcjach alergicznych i podrażnionej skórze dowiesz się z naszego bloga.

Najlepszy filtr to taki, którego rzeczywiście będziesz używać.

Zarówno chemiczne, jak i fizyczne filtry przeciwsłoneczne stanowią doskonałą ochronę przed starzeniem skóry spowodowanym promieniami UV. Wybierając ochronę przeciwsłoneczną kwestia użytych składników fizycznych lub chemicznych powinna być zatem drugorzędna (chyba że jesteś uczulona na konkretny składnik). Zwróć natomiast uwagę na informację o wysokości SPF, spektrum działania, wodoodporność i na to jak Twoja skóra się z nią czuje: jaki ma zapach, konsystencję, jak szybko wchłania czy ma błyszczące, czy matowe wykończenie. Przyjemny w użyciu preparat z filtrem sprawi, że zechcesz stosować go dłużej i częściej z korzyścią dla Twojej skóry. Więcej o ochronie skóry przed słońcem dowiesz się z naszych wykładów

Naukowo o filtrach

Nasz ekspert, Luana Oleś Szkoleniowiec Cosmetics Group, Kosmetyczka Silvan Spa odpowiada na pytania Beauty Manii:


BM: Jaka jest najważniejsza Pani zdaniem różnica między filtrami przeciwsłonecznymi fizycznymi i chemicznymi?

Filtry przeciwsłoneczne ogólnie dzielimy na dwie grupy: chemiczne, mające za zadanie absorbować wiązkę promieniowania docierającego do powierzchni skóry i fizyczne (mineralne), których z kolei działanie polega na odbiciu i rozproszeniu promieniowania UV.

CHEMICZNE FILTRY PPRZCIWSŁONECZNE to chemiczne substancje czynne (najczęściej pochodne benzofenonu, kwasu p-aminobenzoesowy PABA , kwasu salicylowego-salicylany, metoskycynamoniany) , które chronią przed oparzeniami słonecznymi pochłaniając promieniowanie UV w postaci fotonów, które zostają przekształcone do niewyrządzającego szkody promieniowania długofalowego i emitowanego jako ciepło. Aby uniknąć zbyt wysokiego stężenia substancji czynnej w produktach zawierających filtr określone zostały ich maksymalne dopuszczalne stężenia w preparatach , co ciekawe minimalnie różne w USA i UE.

FIZYCZNE FILTRY PRZECIWSŁONECZNE
to substancje, których cząsteczka jest na tyle duża , by zablokować możliwość wnikania promieniowania w głąb skóry, dzięki czemu jest ono odbijane i rozpraszane. Pochodzenie tych substancji jest zazwyczaj mineralne, przez co spada ryzyko wystąpienia alergii. Wyróżniamy wśród nich dwa typy: -barwne pigmenty- podczas stosowania pozostawiają na skórze biały, matowy i lekko klejący film (tl. tytanu, tl. cynku, tl. żelaza - najczęściej dodawany do preparatów zawierających już dwa poprzednie tlenki , aby zniwelować biały kolor, mikka - pigmenty mikronizowane tlenku cynku lub tytanu- stanowią podstawę do tworzenia delikatnych pudrów ochronnych, zdecydowanie polecane dla skór alergicznych oraz dla małych dzieci i niemowląt.
 

 

BM: Które Pani zdaniem są lepsze?

 
Jest kilka czynników kształtujących opinię , które z nich są lepsze. Pierwszy z nich to FOTOSTABILNOŚĆ, czyli zdolność utrzymania właściwości ochronnych podczas ekspozycji na promieniowanie w określonym przedziale czasowym. Tutaj zdecydowanie lepiej wypadają filtry mineralne. Kolejny to WRAŻLIWOŚĆ NASZEJ SKÓRY NA ALERGENY. Należy uważać ze stosowaniem filtrów chemicznych u osób ze skórą wrażliwą i alergików, gdyż zawierają one substancje, które mogą powodować podrażnienia i różnego rodzaju reakcje alergiczne, takie jak swędzenie czy pieczenie. Dla tych osób właściwsze okazać się preparaty zawierające filtry mineralne. Ważna jest również KONSYSTENCJA. Niewątpliwą zaletą filtrów chemicznych jest ich lekka konsystencja. Substancje te dobrze się wchłaniają nie pozostawiając tłustej warstwy na powierzchni skóry, są wręcz całkowicie niewidoczne na powierzchni skóry. Minusem filtrów mineralnych jest to, że warstwa jaką pozostawiają na skórze powoduje tzw. bielenie,. W momencie nałożenia grubej warstwy tego filtru możemy uzyskać efekt białej maski. Poza tym powodują świecenie się i lepkość skóry i długo się wchłaniają.
 

 

BM: Jaki jest zalecany czas aplikacji?

 
Preparaty z filtrem chemicznym musimy nałożyć co najmniej 30 minut przed wyjściem na słońce , aby miał czas wniknąć w naszą skórę i mógł zadziałać prawidłowo. Te z filtrami mineralnymi możemy zastosować bezpośrednio przed ekspozycją na słońce. Jednakże w obu przypadkach jeżeli przebywamy długo w miejscu intensywnego nasłonecznienia, koniecznością jest aplikowanie ponownie kosmetyku z filtrem - średnio co 2 godziny.

 

BM: Czy mogłaby Pani podsumować, które rozwiązanie jest najlepsze?

 
Podsumowując, kwestia czy zastosujemy preparat z filtrem chemicznym czy fizycznym zależy od naszych preferencji, upodobań czy uwrażliwienia skóry . Najważniejsze, żeby spełniał nasze oczekiwania na tyle żeby stosować go z przyjemnością i oczywiście z niezaprzeczalną korzyścią dla naszej skóry. Wybór zdecydowanie może ułatwić fakt, że obecnie w większej ilości kosmetyków stosuje się połączenie filtrów mineralnych i chemicznych. Niekiedy zdarza się tak, że wiązka promieniowania nie zostaje odbita poprzez warstwę ochronną jaką tworzą filtry mineralne. W efekcie promienie przedostają się przez nią, ale w tym przypadku zostają one zaabsorbowane poprzez filtry chemiczne. Dlatego preparaty zawierające w składzie filtry mieszane charakteryzują się najwyższą skutecznością działania.