Wpływ smogu na skórę?


 

Co to jest „Polluaging”?

Polluaging to słowo powstałe z połączenia słów: pollution (zanieczyszczenie) & aging (starzenie) opisuje zjawisko starzenia się skóry spowodowane zanieczyszczeniem powietrza głównie w miastach, gdzie mamy do czynienia z wzmożoną produkcją spalin komunikacyjnych czy przemysłowych. Więcej o kosmetykach antyaging na naszym blogu Lecz uwaga! obszary rolnicze też mogą nieśc zagrożenie w postaci różnorodnych substancji chemicznych używanych do ochrony i nawożenia roślin. Ponadto ukształtowanie terenu i warunki pogodowe mogą sprzyjać powstawaniu smogu.

(Możesz sprawdzić jakość powietrza w Twojej okolicy korzystając z aplikacji Jakość Powietrza w Polsce http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home )

Zatem Polluaging nie jest już zmartwieniem jedynie mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, a zaczyna dotyczyć coraz większej grupy ludzi.

Co właściwie szkodzi skórze?

Nie chodzi jedynie o to, że szkodliwe substancje dryfujące w powietrzu zatykają pory skóry. Chodzi o znacznie mniejsze substancje niedostrzegalne gołym okiem, które biorą udział w tworzeniu wolnych rodników, czyli atomów lub cząsteczek, których struktura pozwala na przyłączenie się do komórek i ich przebudowę. Takie zmiany mogą powodować rozkład produkcji kolagenu w skórze, powstawanie przebarwień czy znacznie poważniejsze mutacje w postaci raka. Wrażliwa skóra narażona na nadmierne zanieczyszczenie może reagować przewlekłym zapaleniem, osłabiającym jej naturalne bariery. - Więcej o postępowaniu z podrażnioną skórą na naszym blogu (link do art. na naszym blogu)

Jak się bronić przed „Polluaging”?
Dokładnie (acz delikatnie!) oczyszczaj skórę, aby „fizycznie” pozbyć się warstwy nagromadzonej na skórze. Świetnie sprawdzi się płyn micelarny + twój ulubiony kosmetyk do oczyszczania twarzy. Stosuj wysokiej jakości przeciwutleniacze (antyoksydanty) zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Niekwestionowanymi hitami są: zielona herbata i stabilne formy witaminy C i E – „wyłapują” wolne rodniki zanim te zaatakują komórki. Pij zieloną herbatę , świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. Stosuj maski z zieloną herbatą . Zainwestuj w serum bogate w witaminę C, która nie tylko chroni przed przyszłymi zanieczyszczeniami, ale również usuwa istniejące już przebarwienia i nierównomierny koloryt skóry.

Naukowo o polluagingu

Nasz ekspert, Sylwia Lachowicz z DR Belter odpowiada na pytania Beauty Manii:


BM: Czy istnieją inne sposoby na przeciwdziałanie polluagingu? Jakie kosmetyki poleciłaby Pani w walce o zdrową skórę?

 
Zanieczyszczone powietrze jest jednym z czynników, które wywołują stres oksydacyjny. Zaburzona jest wówczas równowaga pomiędzy destrukcyjnymi wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Ważne jest, aby zabezpieczyć skórę poprzez uszczelnienie płaszcza hydrolipidowego oraz dostarczenie odpowiednich antyoksydantów. Zastosować można np. linię stimula Dr.Belter. Serum Vivacell chroniące przed wolnymi rodnikami. Produkt z zawartością komórek macierzystych z winogron i z resweratrolem – prawdziwą gwiazdą wśród antyoksydantów. Silna ochrona przed wolnymi rodnikami i odbudowa płaszcza hydrolipidowego. Krem VivaCell 24 z zawartością antyoksydantów tj. komórki macierzyste z winogron i jabłoni, witamina A i E, resweratrol i astaksantyna. Odbudowa skóry za sprawą organicznych olejów m.in. olej z awokado, olej z sezamu, abisyński olej omega, olej z nasion granatu. Nawilżające Belisomy Aqua.