Jak ukoić podrażnioną skórę?


 

Skóra może reagować zaczerwienieniem pod wpływem wielu czynników. Co robić gdy już dojdzie do „pożaru”? Jak pozbyć się tego nieprzyjemnego odczucia?

Jeśli właśnie testowałaś nowy kosmetyk, a twoja skóra przypomina karnację świnki Peppy – niestety Ty i Twój nowy kosmetyk musicie się rozstać. Najlepiej takie „nowe przyjaźnie” testować na nadgarstku i dać im 24 godziny próby. Jeśli jednak Twoje policzki płoną w reakcji alergicznej pomocny może się okazać krem hydrokortyzon i zimny okład.

Kluczem do wyeliminowania zaczerwienienia skóry jest zadbanie o to aby dostarczyć jej składników, które nawilżają i pomagają odbudować jej naturalną barierę ochronną. Dwa kluczowe składniki, które wrażliwa skóra kocha to kwas hialuronowy poprawiający nawilżenie i ceramidy pomocne w odbudowie zewnętrznej warstwy skóry. Podrażniona skóra uspokoi się szybciej, gdy dostarczymy jej solidną dawkę nawilżenia.

Kwas hialuronowy to super nawilżający składnik. Ceramidy naturalnie występujące w skórze pomagają jej zatrzymywać wilgoć wewnątrz. Pomagają zachować naturalną barierę skóry, co jest bardzo ważne, gdy masz do czynienia z podrażnieniem. Jak wybrać odpowiedni dla siebie kosmetyk dowiesz się z naszych mini szkoleń

Nawet jeśli jesteś posiadaczką tzw. „normalnej skóry” zawsze traktuj swoją skórę z delikatnością. Używaj delikatnych kosmetyków, nie maltretuj skóry mechanicznymi peelingami, które nie wysuszą skóry, unikaj też długich gorących kąpieli, które niestety wysuszają skórę. Wypróbuj kojące maski w płachtach, które działają jak kompres. Pamiętaj też o regularnych dodatkowych dawkach nawilżenia w ciągu dnia. Świetnie sprawdzą się nawilzające mgiełki czy woda termalna w sprayu. Lecz uwaga! Nie należy pozostawiać spryskanej skóry do samoistnego wyschnięcia, ponieważ efekt będzie odwrotny! Po spryskaniu i nasyceniu się orzeźwiającym uczuciem na Twojej skórze- delikatnie osusz twarz chusteczką.

Naukowo o podrażnieniach

Nasz ekspert, Beata Adamczyk, manager Kliniki Urody Feniks odpowiada na pytania Beauty Manii:

BM: Czy istnieją inne poza 24 godzinną próbą sposoby na sprawdzenie czy dany kosmetyk wywoła niepożądaną reakcję? Co może wywołać podrażnienie poza niestosownym kosmetykiem?

 
Podrażnienie na skórze po zastosowaniu kosmetyków są bardzo osobnicze zależą między innymi od stanu skóry, ale nie zawsze jest to wina kosmetyku, może on być po prostu źle dobrany do obecnego stanu skóry. Z większą uwagą powinny być potraktowane skóry wrażliwe, które wymagają stałej pielęgnacji, szczególnie gdy mają tendencję do przesuszania się, wówczas należy zapewnić im codzienne nawilżanie poprzez aplikację kremów nawilżających, a także przyjmując odpowiednią ilość płynów. Pomocne mogą być także suplementy diety, które zapewniają odpowiednie nawodnienie tkanek podskórnych. Im lepiej będzie nawilżona skóra, tym mocniejsza bariera ochronna. Tylko wtedy, gdy odpowiednio ją pielęgnujemy, jest w stanie chronić nasz organizm przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.