Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa – kiedy zacząć?


 

„Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa” brzmi jakby była przeznaczona dla osób starszych. Otóż niestety nie. Zmarszczki powstają na długo zanim zobaczymy pierwszą z nich! Dowiedz się kiedy zacząć i jak najlepiej walczyć z oznakami starzenia się za pomocą trzech prostych kroków. Zarezerwuj też czas na Beauty Manię, gdzie weźmiesz udział w szkoleniu o kosmetykach przeciwzmarszczkowych, które odbędzie się 24 czerwca o godz. 13.00.

 
W jaki sposób tworzą się zmarszczki?

Kiedy jesteś młoda, Twoja skóra działa sprawnie: jest bogata w elastyny i kolagen, utrzymuje wilgoć i ma niesamowitą zdolność do szybkiego naprawiania uszkodzeń. Z biegiem czasu gromadzi szkodliwe czynniki zewnętrzne (takie jak promienie UV, zanieczyszczenie- więcej o wpływie smogu na naszym blogu), jak i wewnętrzne (zmiany hormonalne, skutki stresującego życia). Dojrzała skóra regeneruje się czterokrotnie wolniej niż młodsza, a stałe narażenie na działanie tych agresorów sprawia, że poziom kolagenu i innych ważnych składników skóry obniża się wraz z upływem czasu. Efekt? Zmarszczki i wiotczenie skóry.

Jak spowolnić ten proces?

Podobnie jak we wszystkich aspektach zdrowia, łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Oto trzy podstawowe zasady, które możesz przyjąć już teraz, aby zapobiegać i złagodzić powstawanie zmarszczek:

1. Bądź delikatna dla swojej skóry.

Unikaj agresywnych peelingów lub zabiegów, które powodują urazy, takie jak maseczki, które trzeba zdzierać z twarzy – więcej jak ukoić podrażnioną skórę na naszym blogu. Najlepiej też unikać zbyt alkalicznych kosmetyków oczyszczających lub zawierających alkohol, ponieważ nadmiernie wysuszają skórę, niszcząc jej naturalną warstwę ochronną i zasoby wilgoci.

2. Wprowadź produkty anti-aging już dziś.

Produkty te działają na zmniejszenie ilości szkód wyrządzonych przez lata, a także na naprawę skóry. Właściwy moment na rozpoczęcie korzystania z nich? Teraz! Nie ważne ile masz lat i w jakim stanie jest Twoja skóra. Im wcześniej zaczniesz używać tych produktów, tym lepsze osiągniesz rezultaty. Najskuteczniejszymi formułami przeciwstarzeniowymi są te, zawierające witaminę A (jak retinol) i C. Substancje te zmniejszają zmarszczki, przebarwienia, ujędrniają skórę, a także mają właściwości rozjaśniające i przeciwtrądzikowe. Cały wachlarz produktów Anti-aging znajdziesz na stoiskach naszych wystawców podczas Beaty Mania 2017. Otrzymasz również darmowe próbki anty-aging kosmetyków.

3. Aplikuj filtr przeciwsłoneczny. Zawsze.

Dobra wiadomość jest taka, że uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV – więcej o filtrach przeciwsłonecznych na naszym blogu to jedna z możliwych do uniknięcia przyczyn starzenia się skóry, dlatego krem przeciwsłoneczny jest najlepszym produktem do zapobiegania zmarszczkom. Inwestując w filtr przeciwsłoneczny, wybierz ten z wysoką zawartością SPF (co najmniej 30). Wybierając kosmetyki do makijażu też warto pamiętać o dodatkowej ochronie, której nigdy za wiele. Niezależnie od pogody. Więcej dowiesz się 24 i 25 czerwca podczas mini wykładu Kosmetyki przeciwzmarszczkowe, na co zwracać uwagę.

Naukowo o zmarszczkach

Nasz ekspert, dr Joanna Klonowska Prodziekan na Wydziale Nauk o Zdrowiu WSIiZ w Warszawie odpowiada na pytania Beauty Manii:

 BM: Jak przebiega proces powstawania zmarszczek?

 
JK: Jednym z najważniejszych czynników powodujących zmarszczki jest stres oksydacyjny, czyli brak równowagi pomiędzy działaniem reaktywnych form tlenu a biologiczną zdolnością do ich szybkiej neutralizacji lub naprawy wyrządzonych przez nie szkód. Zaburzenia w prawidłowym stanie redukcji wolnych rodników mogą wywołać oksydacyjne uszkodzenia wszystkich składników komórki, a szczególnie dotkliwe dla komórki są uszkodzenia białek, lipidów i DNA. W skórze zmiany te oznaczają destrukcję włókien kolagenowych oraz elastycznych i w konsekwencji powstawanie zmarszczek.
 


BM: Jak spowolnić ten proces?

 
JK: Styl życia jest tym czynnikiem warunkującym przebieg procesu starzenia się, nad którym człowiek ma największą kontrolę. Styl życia to aktywności człowieka będące elementem codziennego życia, które stanowią przedmiot wolnych, indywidualnych wyborów i decyzji. Elementami stylu życia są: sposób odżywiania, aktywność fizyczna, sposób spędzania wolnego czasu i odpoczynek, korzystanie z używek oraz dbałość o ciało. Największy wpływ na tworzenie „optymalnego zdrowia”, a tym samym spowolnienie starzenia ma sam człowiek, jego wola i działanie oraz wiedza, która go kierunkuje do jak najbardziej racjonalnego korzystania z własnego potencjału zdrowotnego oraz współczesnych osiągnięć nauki, w tym kosmetologii. Jak spowolnić starzenie i zapobiegać zmarszczkom? – przez całe życie praktycznie stosować posiadaną wiedzę na temat zdrowia.